Po celém světě roste víc jak sto odrůd kávovníku. Nejznámější jsou však pouze dvě. Arabica a robusta představují zdaleka nejrozšířenější druhy kávy - společně tvoří až 98 procent produkce. Rozdíl mezi arabicou a robustou je však docela velký. V čem se tedy liší jednotlivé typy kávy? 

Odlišnosti mezi arabicou a robustou objevíte už při pěstění mladých rostlinek. Zatímco robustě vyhovuje nadmořská výška maximálně do jednoho kilometru, arabice se lépe daří v horských kopcích a tím pádem i v nižších teplotách. Arabica logicky dorustá menších výšek, zato však zapouští mnohem hlubší kořeny. Půvabné bílé květy obou druhů se proměňují v malé červené třešně. Zatímco robusta kvete nahodile, farmáři u této odrůdy víc využívají strojový sběr. Ukázněnější arabica naopak vyžaduje roční metodu sběru. 

Domovem robusty byla původně subsaharská Afrika, dnes se jí daří zejména ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii. Arabica pochází z Jemenu a Etiopie, dnes se usídlila hlavně v Jižní Americe, Brazílii a ve východní Africe.

Pro arabicu svědčí také intenzivnější aroma. Arabica a robusta se liší také v množství kofeinu - prvně zmíněný druh jej má skoro o polovinu méně. Účinky kávy v porovnání jednotlivých druhů se proto liší.