Arabica vs. Robusta

Arabica vs. Robusta

Rozdíl mezi arabicou a robustou pozná zkušený milovník kávy už pohledem na zrnko. Robusta má zrna kulatější s rovnější středovou rýhou. Protáhlé arabice se rýha vlní do elegantního esíčka. Mnohem důležitější než kávová zrna je však rozdíl v chuti. V robustě objevíte zemitější tóny, hořkost. Chuť robusty je silnější, kyselejší, drsnější. Naproti tomu je arabica jemnější, ovocnější, sladší a měkčí.


O pěstování kávy

O pěstování kávy

Zajisté jste častokráte chodili podél zahrad nějakého bohatého pána, na kterých najatý zahradník – a často nebyl jen jeden - byl zabrán zkrášlováním zahrady. Ptali jste se ho na věci obyčené i neobyčjné, jednoduché i složité, ale on stále mlčel nechca vyzradit tajemství žádného. My jsme nakonec takového, skorem zahradníka, našli. Nebude sice vyprávět o zastřihávání růži, ale stal se svolným pro vyprávění krátké o pěstování kávy.


Kvalitní zrnková káva

Kvalitní zrnková káva

Vše co budeme s kávou zkoušet a i o ní psát záleží na její kvalitě upraženého zrna. Pokud máme nekvalitní, pak už vám nepomůže nic a pravděpodobně dostanete jen něco na úrovni instantní kávy. Proto se zaměřme na kvalitní výběr kávy, vyplatí se nám to. Určitě nekupujte velké balení kávy, už vůbec ne v supermarketech ve slevách a v žádném případě mletou kávu, nejlepší je kupovat kávu po maximálně 250 gramových baleních, pokud ji chcete udržet čerstvou s kouzelným aroma. Aromatické vlastnosti bohužel nevydrží věčně a po otevření začíná káva „pracovat“, zejména ta již pomletá. Kávu pro silný požitek z její vůně a chutě namelte až doma před její přípravou.